Site logo
Site logo
Kalibrace monitorů
Proč kalibrovat monitor?
Aby to, co vidíte na svém monitoru, bylo totéž, co se zobrazí na jiných monitorech či co odešlete tiskárně.

Cílem kalibrace je dosáhnout stavu, kdy barvy použité na vstupu (monitor, digitální fotoaparát, skener...) vypadají stejně během úprav a na výstupu (web stránka, webová fotogalerie, inkoustový či ofsetový tisk). Pro dosažení naprosto perfektních výsledků by bylo třeba použít drahá profesionální zařízení, z nichž každé lze samostatně kalibrovat (skener, plotr, profi tiskárnu...), čímž se dostáváme do kategorie vybavení v řádu statisíců.

Naštěstí pro většinu digitálních fotoamatérů (ale též grafiků, designérů, menší reklamní studia...) plně postačují levnější vstupní a výstupní zařízení. Nejdůležitějším vstupním zařízením, na kterém zásadně závisí výsledek práce, je monitor.

Jeho zobrazení ovlivňují za prvé výrobní postupy jednotlivých výrobců monitorů, za druhé operační systém počítače a jeho správa barev a za třetí možnost uživatele ovlivňovat dokument pomocí foto editačních nástrojů.

To, že se obraz téměř na každém monitoru jeví jako vyhovující, je dáno vlastnostmi lidského vidění. Oko je jednoduše natolik přizpůsobivé, že nevnímá ani značné odchylky jasu, kontrastu či barev. I přesvícený monitor s barvami výrazně posunutými do modré (častý případ výchozího továrního nastavení ...modrá modřejší, bílá zdá se bělejší...) interpretuje jako normální. Alespoň do té doby, než dojde na porovnání obrazu s jiným, zkalibrovaným monitorem či na tisk.
Potřebuje kalibraci monitoru běžný fotoamatér?
Určitě ano. Pokud vám není jedno, zda se vaše fotografie, webové fotogalerie či webové prezentace budou jevit na každém monitoru zcela jinak a chcete se vyvarovat nemilých překvapení, vyplatí se vám alespoň čas od času investovat do kalibrace monitoru.

S rozvojem digitální fotografie a digitálních médií stále více uživatelů používá editační programy na úpravy snímků statických i pohyblivých, dokumentů a prezentací. Úpravou lze při správném postupu docílit velmi kvalitních výsledků, při nesprávném katastrofických.

Následně překvapí i na papíře vytištěná fotografie (ať doma či v minilabu) s nechtěnými barvami.

Jestliže chcete pouze vytisknout fotografie pořízené digitálním fotoaparátem, jste začátečník a nemáte zkalibrovaný monitor, doporučuji se do úprav fotografií v editoru vůbec nepouštět a vše ponechat na zpracování ve fotolabu. V 99 % případů budou výsledné fotografie pravděpodobně lepší než po sebenáročnějších domácích úpravách.
Jak kalibrovat monitor?
Nejjednodušší a nejlevnější metodou kalibrace monitoru jsou různá softwarová řešení typu Adobe Gamma. Nevýhodou této okometrické metody je "nezkalibrovatelné" vnímání obrazu každého uživatele - tedy co uživatel, to jiné nastavení. Výsledek může (ale nemusí) být poměrně dobrý, ale objektivní hardwarové měření nenahradí.

Objektivní metodou je použití kalibrační sondy a příslušného programového vybavení, které vytvoří standardizovaný ICC profil. Sonda se umístí na monitor (obvykle na střed), vymezí se její umístění, provedou se úpravy jasu a kontrastu a program proměří definované barevné odstíny. Na základě měření vytvoří barevný ICC profil monitoru. ICC profil zohledňuje jak monitor, tak grafickou kartu počítače, a proto je nutné pro každou kombinaci vytvořit specifický profil. Typicky tedy např. pro notebook, pokud se k němu připojuje kvalitnější externí monitor, je vhodné vytvořit dva ICC profily. Jeden pro LCD display notebooku, druhý pro používání s externím monitorem.
Co nabízím?
Provedení kalibrace monitoru sondou XRite ColorMunki Photo. Jde o řešení, které poskytne kvalitní profil monitorů jak LCD tak i laptopů. Při kalibraci lze změřit a zohlednit i vliv okolního osvětlení.

Tuto službu nabízím fotografům, kteří mají zájem využít výhod kalibrace monitoru, ale nechtějí pro občasné použití investovat nemalé prostředky do koupě sondy.
Provedení kalibrace vyžaduje:
Operační systém:

OS Macintosh
Požadavky: Mac OS X (10.4 nebo vyšší)
• 512 MB volné RAM
• procesor G4 procesor nebo lepší (G5 doporučeno)
• 300 MB volného prostoru na harddisku
• rozlišení monitoru 1024 x 768 pixelů nebo vyšší
• USB port
• internetové připojení

Kalibrace je možná i pro Microsoft Windows XP 32 / 64 bit nebo Vista 32 s posledním service packem, Windows 7.
• Intel Pentium IV / AMD Athlon XP nebo vyšší
• 512 MB volné RAM
• 300 MB volného prostoru na harddisku
• rozlišení monitoru 1024 x 768 pixelů nebo vyšší
• USB port
• internetové připojení
Ceník
Provedení kalibrace monitoru sondou XRite ColorMunki Photo:

vytvoření prvního ICC profilu 350 Kč

vytvoření každého dalšího ICC profilu na témže počítači 150 Kč
(vhodné pro laptop + externí monitor)

Ceny jsou za provedení kalibrace, na požádání mohu vystavit daňový doklad. V ceně není zahrnuto cestovné. Jsem ze Středních Čech (Slánsko).
Máte-li zájem o službu kalibrace monitorů nebo se chcete zeptat na podrobnosti, napište mi
na e-mail: info(kyselá ryba)jaroch.cz